Глутен – проблем ли е и как да го решим?
Непоносимостта към глутен става все по-„модерна“ в последните години. И това е естественото продължение на увеличената консумация на бели брашна, пакетирани, „бързи“ или полуготови храни, които често ни „решават проблема“ с глада в забързаното ежедневие. Така приемаме глутен без дори да осъзнаем, а когато се пренасити, е нормално организмът ни да се защити като активира имунната система. Алергията към глутен е една от най-честите хранителни алергии, а най-тежката форма на глутенова непоносимост, която може да наблюдаваме, е автоимунното заболяване цьолиакия. За щастие то е много рядко и се среща при около 1% от населението.
Състоянията, свързани с непоносимост към глутен, не са за подценяване, затова е важно дори и при най-малкото съмнение на такова, да вземете мерки навреме. Най-често се препоръчва преминаването на разтоварващ хранителен режим без глутен за определен период.
КЪДЕ Е ПРОБЛЕМЪТ НА ГЛУТЕНА?
ТРУДЕН Е ЗА УСВОЯВАНЕ
Глутенът се разгражда бавно, което разстройва храносмилането и води до дискомфорт.
МОЖЕ ДА УВРЕДИ ЧРЕВНИЯ ЕПИТЕЛ
Глтутенът може да има негативен ефект върху власинките в тънкото черво, отговорни и за разграждането на лактозата в млякото. Глутенът може да ги увреди, те напълно да загинат, а тънкото черво да загуби абсорбиращата си функция, което да влоши процеса на доразграждане на храната и усвояването на веществата.
ПОСЛЕДСТВИЯТА
- Недохранване (дори и при наднормено тегло) и анемия, които са характерни за пациенти с цьолиакия.
- Влошаване на цялостното здравословно състояние
- Дерматит
- Чувство на умора
- Липса на концентрация
- Промени в настроението
- Репродуктивни проблеми
РЕШЕНИЕТО
Безглутенов хранителен режим е най-доброто, което можете да направите за себе си в случай на непоносимост. Изключете глутена от диетата си напълно или го ограничете, доколкото е по силите Ви. Резултатите ще дойдат бързо, заедно с усмивката на лицето Ви ☺
И не мислете, че ще се наложи да гладувате! Има невероятно много вкусни, лесни и засищащи ястия без глутен. Освен това разнообразието от продукти при безглутенова диета също е голямо. Нека ги припомним:
ХРАНИ БЕЗ ГЛУТЕН
- Ориз
- Овес
- Царевица
- Киноа
- Лен
- Просо
- Елда
- Амарант
- Соя
- Боб
- Нахут
- Леща
КАКВО МОЖЕТЕ ДА ХАПВАТЕ ПРИ РЕЖИМ БЕЗ ГЛУТЕН:
- Месо
- Риба и морски дарове
- Яйца
- Mлечни продукти
- Плодове
- Зеленчуци
- Ядки
- Бобови растения
- Мазнини като зехтин, кокосово масло и масло
- Кореноплодни
За да знаете какво да избягвате при проблеми, вижте и следните
ХРАНИ С ГЛУТЕН:
- Пшеница
- Спелта
- Ръж
- Ечемик
- Лимец
- Булгур
- Хляб
- Паста
- Зърнени храни
- Бира
- Торти, бисквити, сладкиши
Ако чувствате дискомфорт и решите да опитате да спрете или ограничите глутена в диетата си, трябва да имате предвид, че това е добре да стане внимателно, като се вземат предвид всички специфики на здравословното Ви състояние. Целта е храненето да остане балансирано, за да не се стигне до недостиг на важни хранителни вещества. Не препоръчвам да се доверявате на „универсални“ режими, тъй като всеки човек има своите индивидуални потребности.
Запознайте се с метода БЕСТИ и хранителните програми, които разработвам по него и ще се уверите, че не е никак сложно да бъдете здрави, спокойни и да се чувствате добре!
*Ако имате нужда да изключите глутена от диетата си, вижте режима „Здраве лайт“ – безглутенов, балансиран и здравословен, той е първият, създаден по метода БЕСТИ.